MELİS AKSOY, TÜRKİYE’NİN ADINI DÜNYAYA DUYURUYOR

Hollywood’un görsel efektlerinin yaratıcısı Melis Aksoy, Türkiye’nin adını dünyaya duyuruyor.

MELİS AKSOY, TÜRKİYE’NİN ADINI DÜNYAYA DUYURUYOR

Hollywood’un en önemli yapımlarından American Horror Story, Agents of Shield, 13 Reasons of Why ve The Outsider gibi projelerin tek kadın baş görsel efekt sanatçısı Melis Aksoy, başarılı bir Türk kadını olarak Türkiye’yi dünyada temsil ediyor.

Dünya sinema endüstrisinin lideri Hollywood’da Türklerin ayak sesi duyuluyor. Hayal dünyasını dijital efektlerle gerçeğe dönüştüren Melis Aksoy, Hollywood fimlerine Türk kadını imzası atıyor. Türk dijital efekt sanatçısı olarak bugün dünyanın ilgiyle izlediği bir çok Hollywood dizisinin yaratıcısı olan sanatçı, Türk sinemasının dünyadaki vitrinine değer kazandırıyor. Melis Aksoy, mezun olduktan sonra İspanyol şirketi Dvein Stüdyo’nun imzası olan The Vein/MAGMA projesinden çok etkilenerek görsel efekt dünyasına katılmaya karar verdi. San Francisco’nun ünlü sanat okulu Academy of Art University’nde aldığı görsel efektler eğitimi sırasında bitirme projesi olarak gerçekleştirdiği Life isimli kısa film ile çok ses getirerek profösyönel görsel efekt dünyasının ilgisini çekmeyi başardı.

Cinsiyet yok, hepimize yer var…

Melis Aksoy, görsel efekt tasarımın cinsiyetçi kimliği ile ilgili olarak, “‘Öğrencilik yıllarımda da okulda daha çok erkekler görsel efektleri tercih ediyordu. Kadın ile erkek oranında büyük ölçüde bir fark vardı. İlk adımda çok büyük gözüken bu erkek ağırlıklı endüstride, yeteri kadar kararlılık ile aslında hepimize yer var. Görsel efektler sektöründe cinsiyet diye bir şey olmamalı. Tavrın doğruysa ve yeteri kadar azmin ve dikkatin varsa, bu endüstrideki yolculuğun uzun olmalı, olacaktır da…” diyerek, bu alanda herkesin yeri olduğunu belirtiyor.

Hollywood’un Baş Kadın Sanatçısı…

Melis Aksoy’un imzasını taşıyan projeler, Hollywood stüdyolarının gözünden kaçmadı. Endüstride öncü hareketleriyle tanınan, sinema, televizyon gibi yapımlarla farklı hedef kitlelere seslenen Hollywood stüdyosu Fuse FX, Aksoy’u kadrosuna dâhil etti. Sanatçı,  tek kadın görsel efektler sanatçısı olarak çok sayıda büyük projede yer aldı. En çok izlenen dizilerde (13 Reasons Why, Outsiders, Agents of S.H.I.E.L.D., ve American Horror Story) baş görsel efekt sanatçısı olarak çalıştı. Aksoy, dünyaca en çok izlenen televizyon dizileri arasında olan ve bu başarıyı 10 yıldır sürdüren Emmy ödüllü American Horror Story’nin efektlerinden sorumlu ‘Baş Görsel Efektler Sanatçısı’ olarak çalıştı.  American Horror Story gibi kan efektlerinin markalaştığı diziye çok kısa zamanda sayısız farklı kan efektleri üreterek başarısını zirveye taşıdı. Aksoy “Universite yıllarımda tam bir American Horor Story tutkunuydum. Kurgusunu ve gerçekliğin görsel efektler ile bu kadar iyi bir şekilde entegrasyonunu sağlayan başka bir dizi yoktu benim için. Takımın bir parçası olmayı hayal bile edemezken, kendimi yıllar sonra içinde bulmam benim için inanılmaz bir andı”  dedi

Melis Aksoy Hakkında

Melis Aksoy 1990 yılında İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okurken bir yandan da Görsel iletişim dersleri alarak lisansını 2014 yılında tamamladı. Aldığı görsel iletişim dersleri sayesinde sanatın hayatında daha fazla bir rol oynadığını fark ederek, asıl mesleği olan mühendisliği yapmaktan vazgeçti. Mezun olduktan sonra Görsel Efektler üzerine yüksek lisans yapmaya karar verdi ve 2015 yılında San Francisco'ya gelerek Academy of Art University’sinde Görsel Efektler üzerine yüksek lisans yapmaya başladı. MFA programının ardından Minneapolis’e yerleşerek MAKE adlı reklam ajansında görsel efektler sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Takım çalışmasına ve yeni fikirlere önem veren bu stüdyo, Melis Aksoy’un getirdiği yaratıcı fikirleri projelere dahil etti. Hikaye anlatımında, görsel efekt ve animasyona ağırlık veren MAKE, Melis Aksoy’u reklam filmlerinde bas görsel efektler sanatçısı yapmakta gecikmedi. Ayrıca kendisi endüstride çığır açacak olan tyflow adlı yeni bir pluginin geliştirilmesinde yer alma fırsatı yakaladı. Minneapolisteki bu macera endüstride öncü hareketleriyle tanınan, film, televizyon, ve başka bir sürü platformda işleri bulunan prestijli Hollywood şirketi FuseFX'den teklif ile Los Angeles’a yerleşmesine ve American Horror Story, Agents of Shield, 13 Reasons of Why ve The Outsider gibi daha birçok büyük Hollywood projelerinde tek kadın bas görsel efektler sanatçısı olarak yer almasını sağladı. Melis Aksoy,  su anda Los Angeles’ta yasamakta ve büyük Hollywood projelerinde bas görsel efekt sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Haber: Selen FİLİZ