ORUÇ İBADETİNİN FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK FAYDALARI
Hatice ÖZTÜRK

ORUÇ İBADETİNİN FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK FAYDALARI

Bu içerik 561 kez okundu.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Ramazan ayı, son birkaç yıldır Kuzey Yarımküre'deki ülkelerde günlerin daha uzun, havaların da daha sıcak olduğu yaz dönemine denk geliyor. Bazı ülkelerde her gün ortalama 20 saatin oruçlu geçirilmesinin yanında ülkemizde ise yaklaşık 18 saat süren oruç ibadeti yapılmaktadır. Oruç tutmanın fizyolojik ve psikolojik olarak birçok faydası vardır. Oruç ibadetinin fizyolojik faydalarını oldukça fazladır. Öncelikle aç kalmak vücudumuzun kötü toksinleri içinden atması için bir fırsattır. Geçmişten günümüzü kadar birçok tedavi yönteminde toksin atmak için uzun süre aç kalma yöntemi kullanılmıştır. Sahur vaktinin gece olmasının faydası ise gün doğmadan yenen yemeğin vücut enerjisine katkısının olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Oruç ibadeti ile kan şekerinin ayarlanmasının yapılması için vücudumuz fırsat edinmiş olur. Oruç ibadeti kanser, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır. Ve oruç ibadeti erken yaşlanmayı geciktirir. Vücut stres altındayken, oruç tutarken ya da açlık sırasında çok fazla otofaji (hücrelerin kendilerini yeme durumu) oluşur. Hücre enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışır. Ve tabi ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterilerini sindirir. Böylece erken yaşlanmanın önüne geçer.

Oruç tutmanın psikolojik faydaları ise hem ruhsal koruma hem de hastalıkların iyileşmesidir. Oruç tutmak ruhu olumsuzluklardan arındırır ve kişinin olaylara bakış açısın olumlu yapar. Kişi oruçluyken iyi olmayan duygulardan, dürtüsel davranışlardan ve kötü düşüncelerden kendini uzak tutmaya çalıştığı için birçok psikolojik rahatsızlıktan korunmuş olur. Oruç tutmak depresyon hastalığının iyileşmesinde etki eder. Çünkü oruç ibadeti kişinin düzenli olarak yeme, içme ve uyuma döngüsüne girmesini ve iyi olan aktivitelerin arttırılmasını ve toplum ile sık sık görüşülmesini sağlar.  Oruç ibadeti sosyal yaşam birlikteliklerini artırır. Ramazan ayı boyunca insanlar birbirlerine gidip gelmelerini arttırarak toplumsal birlikteliği güçlendirmiş olurlar. Toplumla iç içe olan bireyler kendilerine dair sorun ve sıkıntılarının farkına varabilecekleri gibi bazı sorunlarını paylaşarak çözüme kavuşturabilirler. Bu faydaları doğru bilmediğimiz ve uygulamadığımızda oruç tutma ibadetimizin olumsuzluklarıyla karşılaştığımızı düşünürüz. Halbuki hiçbir ibadetin olumsuz yanı yoktur. Günlerin uzun, yaşam koşullarının stresli ve bazı olumsuz duygu durumlarımızın olmasının yanında oruç ibadetimizin eklenmesi kişinin sabır göstermesinde zorluklar yaşamasını sağlıyor. Öncelikle olaylara olumsuz bakış açımızın bir şeyi daha da stresli hale getirdiğini unutmayın. İftar ve sahurda yediğiniz şeylerin gündüz ruh halinizi etkileyeceğini bilerek hafif, az ve sık yemeyi tercih edin. Bol su tüketimi ile stresinizin azalmasını sağlayın. Uyku düzeninizi sağlayın ve genellikle aynı saatlerde uyumaya çalışın. Gündüz öğlen vaktinde yaklaşık 15 dakika uyuyarak yada gözlerinizi kapatarak dinlenme halinde kalarak dikkat ve konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz. Yaptığınız işlerde iş bölümü yapmak ya da yardım alarak yoğun olan işlerinizi hafifleterek stresten uzaklaşmış olursunuz. Çoğumuz oruç ibadetinin kişinin sabır ve iradesini güçlendirmeye yönelik olduğunu düşünürüz. Halbuki oruç tutmak tüm duygularımızı olumlu etkiler. Öfke nöbetleri olan kişiler, oruç tutarken farkındalıklarını kaybetmedikleri zaman “ben oruçluyum” diyerek kendilerini durdurabilir ve sakinliklerini koruyabilirler. Böylece eskisi kadar öfkelenmediklerini görürler.

 Oruç kişinin kalkanı gibidir. Kişiyi olumsuzluklardan koruduğu gibi iyi ve güzele sevk eder. Oruç tutmak kişiyi sıhhate kavuşturur.  Sağlıklı ve huzurlu bir ramazan ayı geçirmeniz duasıyla. Sağlıcakla kalın.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MALTEPE ÜLKÜDER’DEN GELENEKSEL İFTAR SORASI
MALTEPE ÜLKÜDER’DEN GELENEKSEL İFTAR SORASI
TUZLA HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDEN GÖNÜL SOFRASI
TUZLA HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDEN GÖNÜL SOFRASI