TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR
İbrahim DİNÇ

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

Bu içerik 1320 kez okundu.

KISSADAN HİSSE

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

[Safahat: Yedinci Kitap]

Mehmet Akif ERSOY'dan...

***

Beden ölür, çürür, cana bakın siz,

Kim kiminle yürür, ona bakın  siz.

Bırakın dönsün dönme dolaplar,

Haktan hakikatten yana bakın siz.

                    Abdurrahim KARAKOÇ'tan...

24 Nisan yaklaşıyor. Sanırım birileri yine zırvalayıp duracaklar. Bizlerde bilmeyenlere ve özellikle de aydın gençlerimize konuyu tüm gerçekliğiyle anlayabilmeleri için kısa bir yazı kaleme aldık.

Amerika’da Ermeni Lobisi nasıl oluştu?

Bu konunun daha net anlaşılması için Yavuz Bülent Bakiler Hocamın gayet açık ve net üç-beş satır yazısını aktarmak sanırım ziyadesiyle yeterli olacaktır.

Diyarbakır’ın  büyük vatansever evlâdı Süleyman Nazif merhum diyor ki: “Türkçe milletimizin iskeletidir.” Çok doğru!  Nasıl iskeletsiz bir insan, bir et yığını haline dönerse, dilsiz bir millet de varlığını, istiklâlini, dinini, diyanetini koruyamaz! Yok olup gider.

Şimdi şu satırları, düşünenler, anlayanlar, bilenler için yazıyorum: Bizim Amerikalılarla ilk tanışmamız 1797 yılında İzmir limanında oldu. Üç yıl sonra ABD ile Devlet-i Aliye arasında bir anlaşma imzalandı. Amerikalılara birtakım imtiyazlar verildi. O çerçeve içinde ABD Osmanlı’daki Ermenilerin himayesini kendi üzerine aldı. Ermeni vatandaşlarımızı okutmak için Harput’ta, Sivas’ta, Kayseri’de, Van’da, Maraş’ta, Adana’da kolejler açtı.

Sonra, İstanbul’a iki Amerikalı geldi. Cyrus Hamlin ve Christoper Robert. Bunlar Rumeli Hisarı’nda Robert Kolejini kurdular ve 1863 yılında sadece dört öğrenciyle eğitime başladılar. Robert Koleji, 43 yıl içinde 8.582 kişiyi mezun etti.

Bunların 2.729’u Ermeni, 1.971’i Bulgar, 2.437’si Rum, 1.427’si ise Avrupa’dan gelen Hristiyan çocuklarıydı. Robert Koleji sadece 17 Türk öğrencisi okuttu. Onlardan da sadece biri mezun oldu: Tevfik Fikret’in oğlu Halûk. Halûk Amerika’ya giderek Papazlık mesleğini seçti. Papaz olarak yaşadı, öldü. Robert Kolej’den mezun olan 2.729 öğrencinin bir kısmı da Amerika’ya yerleşti. Bugünkü Ermeni lobisi, Amerikalıların, bizim ülkemizdeki okullarda yetiştirdikleri Ermeni gençlerin eserlerindendir. Bilmem anlatabildim mi Efendim?

Bu vesileyle Yavuz Bülent Bakiler Hocama Rabbımdan sağlıklı ve huzurlu  uzun bir ömür diliyorum.

Miraç Kandilimizin ülkeme, İslâm alemine ve tüm insanlığa sevgiye, huzura ve barışa vesile olması temennisiyle… Yüce Rabbımdan birliğimizin ve dirliğimizin daim olmasını niyaz ediyorum.

Sağlıcakla kalınız...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
historia     2019-04-22 Kaleminize sağlık. Yazınız vesilesi ile sayın Yavuz Bülent Bakiler hocamıza Allah'tan şifalar dilerim. Değerli bir ilim ve irfan insanı. Fikirlerinden istifade ye çalışıyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU