BAHAR DEMEK SPOR DEMEK
Yavuzcan ALBAYRAK

BAHAR DEMEK SPOR DEMEK

Bu içerik 806 kez okundu.

Kıştan yaza geçiş olan bahar mevsiminde çoğumuzda sürekli bir yorgunluk, uyku hali, isteksizlik ve halsizlik söz konusu olur. Bahar aylarının neden olduğu olumsuz etkilerden, doğru beslenerek ve düzenli spor yaparak kurtulmak mümkün. Yürüyüş yapmak, çok hareket etmek, sağlıklı beslenerek gerekli vitamin ve mineralleri almak, yeterli miktarda su tüketmek, düzenli uyku ve bitki çayları içmek bizi baharın olumsuz etkilerinden korur.

Bahar mevsiminde; öncelikle egzersiz yapın. Her gün en azından yarım saatlik hafif yürüyüş yapmak hormonal dengeyi düzenleyerek, metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, spor kapasitesine göre yüzme, bisiklet gibi ek sporların yapılması da bahar yorgunluğunu atıp enerji kazanmanızı sağlar.  Düzenli yapılan egzersizler, hücrelere giden kan ve oksijeni arttırırken damar, kalp, sinir ve solunum gibi tüm sistemlerimizi iyileştirir. Aynı zamanda spor yaparken serotonin hormonu da salgılandığından mutlu oluruz ve enerjimiz artar. Haftada en az 3 saat spor yapmakta fayda var. Açık havada yapılan sporun etkisi daha fazla olduğundan özellikle bahar aylarında yapılabilecek en güzel spor ‘yürüyüş ’tür.
Bu aylarda; havaların ısınması ile birlikte spor yapmakta güçleşiyor. Ayrıca ter salınımı arttığından dolayı yazın spor yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Yeterli miktarda su içerek, vücudunuzdaki su içeriğini korumaya her zamankinden daha fazla dikkat edin. Çünkü her varlığın canlandığı bahar mevsimi, insan boynunun uzadığı ve kaslarının güçlendiği bir dönem. Baharda spor yaparken, diğer mevsimlere göre daha fazla oksijen alırsınız. Vücut yapınızın iyileştiği bu dönemde vücudunuz suya daha fazla ihtiyaç duyar.

Bahar aylarında spor yaparken öğlen vakitlerinden mutlaka sakınmalısınız. Yalnızca bahar mevsiminde değil her zaman 14.00-20.00 saatleri arasında spor yapmaya çalışın. Çünkü araştırmalar saat 14.00’ten sonra insan vücudunun işlevlerinin yükselmeye başladığını, 17.00-19.00 arasında da doruğa çıktığına gösteriyor. Tabii bunun yanı sıra güne zinde ve taze başlamak için sabah sporu da son derece faydalı. Ancak günün hangi saati spor yaparsanız yapın, spor yaptığınız mekânın havasının temiz olmasına özen gösterin. Çünkü bahar, havada insan vücuduna çok yararlı ve insan vücudu tarafından kolayca emilebilen anİyonların ortaya çıktığı bir dönem. Bu aniyonlardan maksimum düzeyde faydalanabilmek için mutlaka havası temiz bir mekânda spor yapın.

Sporla kalın…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU