ENDİŞE ‘VAR’
Yavuzcan ALBAYRAK

ENDİŞE ‘VAR’

Bu içerik 911 kez okundu.

Futbolda önemli sorunlardan biri olan hakem hatalarını minimize etmek adına VAR sistemi geliştirildi. İlk kez 2018 Dünya Kupasında denenen bu sistem, 2018-2019 sezonundan itibaren Türkiye Süper Ligi’nde de kullanılmaya başlandı. Farklı birçok ülke liglerinde de uygulanan VAR sistemi, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bu teknolojinin kullanılmasına karşı çıkanlar, maçın temposunu düşürmesinden ve yavaşlatmasından kaygı duyuyor. Ayrıca VAR'ın devreye girdiği pozisyonlarda stattaki izleyicilerin pozisyonun tekrarını göremeyecekleri ve bu tartışmalı sürecin dışında kalacakları belirtiliyor. Bu durumda da seyircinin maçtan kopabileceği ifade ediliyor. Destekleyenler ise hakem hatalarının azalacağı görüşünde.

 VAR sistemin nasıl işlediğine bir bakalım:

VAR sistemi ile birlikte maçı yöneten hakemler, skoru etkileyebilecek bir pozisyonda kararsız kalmaları halinde, saha kenarına kurulan ekrandan pozisyonu tekrar izleyip karar verebiliyorlar. Ayrıca, kurulan özel bir VAR odasında yer alan ayrı bir hakem heyeti de maçı çok sayıda ekrandan farklı açılardan takip ederek, tartışmalı pozisyonları maçı yöneten hakeme bildiriyorlar. Bu durumda, orta hakem de yine saha kenarındaki ekrandan izleme yapabiliyor ya da verdiği kararın doğru olduğunu aktarıp maça devam ediyor.

VAR'ın devreye girdiği durumlar topun çizgiyi geçip geçmediğine bağlı gol kararları, penaltı, direkt kırmızı kart ve hakemin yanlış oyuncuya kart göstermesi olarak sıralanıyor. Her koşul altında VAR odasında bulunan hakem heyeti, pozisyonu tekrar izlediklerini söylemek dışında başka bir müdahalede bulunamıyor. VAR Sistemi'nde de son karar maçın orta hakeminde olmayı sürdürüyor.

VAR sistemi hakkında genel kanı kullanılması yönünde. Tartışmaların en büyük sebebi sistemin işleyişi. Orta hakem ile VAR odasındaki hakemler arasındaki iletişimsizlik, aynı maçta benzer pozisyonlarda verilen farklı kararlar… TFF Başkanı Yıldırım Demirören, VAR'ın tanıtım toplantısında, ’’VAR'a destek verin. Maç biter bitmez sıcağı sıcağına açıklamalar yapmayalım, hakemlerimizi hedef gösteren bildirilerden kaçınalım. Ortamı germeyelim ki sistem doğmadan ölmesin.’’ derken olacakları önceden tahmin etmiş gibi. Umalım ki yeni MHK yönetimi ile bazı şeyler değişsin ve sistem doğmadan ölmesin.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mükremin Erdoğan     2019-03-08 Bravo ya muazzam bir yazı. Arkadaşın ellerine sağlık yeni bir Hıncal doğuyor diyebiliriz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI