ŞAİR KADINLAR
Funda ÖZÇUBUK

ŞAİR KADINLAR

Bu içerik 318 kez okundu.

Kadın ve şiir bu iki kavram edebiyat dünyamızda geniş bir külliyatı oluşturuyor. Bu külliyat nicelik olarak erkekler tarafından belirleniyormuş gibi olsa da kadın şairlerimizin de edebiyatımızdaki ve şiirimizdeki etkili yeri yadsınamaz.

Tabii şiir denilince akla erkekler tarafından kadına yazılan aşk ve güzellik şiirleri geliyor. Eski edebiyatımızda da durum böyledir. Kadını sanki sadece şiir konusu olabilecek bir varlık gibi ortaya çıkarıyor. Oysaki Türk Edebiyatı’na damgasını vurmuş nice kadın şair var.

Mihri Hatun, Leyla Saz, Nigar Hanım, Halide Nusret, Nilgün Marmara, Gülten Akın ve daha ismini sayamadığımız nice şahane kadın şair. Belki bu kadın şairlerimizden ismini duyduğunuz vardır. Belki de birçoğunu duymamışsınızdır. Belki de duymak içinizden gelmemiştir. Bir kadın şair ne yazar, hangi mısralarla şiirlerini oluşturur, hangi hislerle içini kağıda döker. Aşk mı, doğa mı, geçmiş mi, gelecek mi, ayrılık mı? Belki de hisleri sadece var olmaktır.

Şair olmayan herhangi bir kadını bile anlayamıyor ya da çözemiyorsak, şair olan bir kadının duygu dünyasını çözmek daha zor olabiliyor. Zaten isteğimiz çözmek değil, dizeler içinde kaybolmak. Bu kayboluşa bir de kadın şairlerin penceresinden bakmak bize her zaman iyi gelecektir.

O vakit Gülten Akın’ın “Deli Kızın Türküsü” adlı kitabından bir şiirle yazımı noktalıyorum.

Şimdilik güzel zamanlar, sağlıcakla kalınız.

Elimi uzatsam tutamasan

Olanca sevgimi yalnızlığımı

Düşünsem hayır düşünmesem

Senin hiç haberin olmasa

Senin hiç haberin olmaz ki

Başlar biter kendi kendine o türkü

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA SEVDALISI BİR BAŞKAN
TUZLA SEVDALISI BİR BAŞKAN
MESLEKİ EĞİTİMDE GENÇ UMUTLAR VE İSTİHDAM
MESLEKİ EĞİTİMDE GENÇ UMUTLAR VE İSTİHDAM