“Ziya Öğretmenime Açık Mektup.” İLKOKUL'DA SPOR
Orhan AYAN

“Ziya Öğretmenime Açık Mektup.” İLKOKUL'DA SPOR

Bu içerik 817 kez okundu.

Önceki sayımızda okul öncesi beden eğitimi ve sporun önemini açıkladım.

Bu yazımda erken dönemlerde başlanan sporun ileriki yaşlarda yararlarını ve branş yönlenmelerindeki etkilerini, ilkokul çağındaki çocuklara sporu ögretebilecek alanında uzmanlaşmış kişilerin önemini açıklayacağım:

Kabul edilen gerçek, 6-7 yaş gruplarında okul öncesi çocukların spor alışkanlıklarını geliştirme, devam ettirme imkanı 7-13 yaşına kadar sürer. Hafızası gelişmiş, kas ve eklem yapıları esnekleşmiş, denge, refleksler gelişmiş dayanıklılık ise erişkin düzeyde olduğu kanıtlanmıştır. 9-11 yaş ise ergenlik dönemine adım atılmış olup spor yapanlarda adolesan çağı (ergenlik dönemi) çocuğun kişilik gelişmesinin olgunlaştığı ispatlanmıştır.

Gelişme çağındaki çocukların spor yapmasi sadece vücudundaki kas-eklem yapısı ve organların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmaz. Zihinsel, çabukluk, refleks, doğru karar verebilme daha önemlisi kan dolaşımının hızlandırması sonucu beyin hücrelerine bolca oksijen gitmesine sebep olacaktır.

Beden eğitimi ve sporu ilkokullardan alışkanlık haline getiren kişilerde günümüz hastalığı strese dayalı ruhsal bozukluk, diyabet, kanser, vb hastalıklarla muhatap olmaz. Kaygı, endişe, kararsızlık, karamsarlık gibi ruhsal bozukluğu yaşanmaz. Bu uzun vadedeki yararıdır.

İlkokul çağı en tehlikeli dönemdir. Bu dönemde iyi veya kötü  alışkanlıkların kazanıldığı devredir. Çocukların kötü alışkınlıkları sigara, tehlikeli içici beyazlar, bali, vb kötü şeyler bu dönemlerde kazanılır. Sokak köşelerinde kan emici yarasaların ağına düşebilecek kişilikleri bozulmuş çocukların aldanılma  dönemidir. Onlardan kurtaranları ise bir başka tehlike beklemektedir. Tabletler, kötü amaçlı kullanılan bilgisayar veya cep telefonları. Vurdulu, kırdılı ve kanlı öldürmeli oyunlar. Daha kötüsü porno açık-saçık filmler gelişme çağındakilere ileride düzeltilmesi zor durumlar oluşturur. 

Sporun Kısa vadede yararı işte yukarıdaki anlatmak istediğim fırtınalardan korunmanın yanında birde bilimsel açıklamalar yapalım.

"Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur." Sözü yerinde söylenmiş olduğu kabullenmek gerekir. ilkokul çağında beden eğitimi öğretmenleri tarafından verilmesi gereken beden eğitimi dersi 2 saatten fazla olmalıdır. Oysa günümüz eğitim sisteminde yabancı dil dersine İngilizce Öğretmeni, Din Kültür dersine Din Bilgisi Öğretmeni girerken Beden Eğitimi dersi ise 1.sınıftan 4.sınıfa kadar sınıf öğretmenlerine teslim edilmiştir. Sınıf Ögretmeni yeterli seviyede dersi işleyemez. Oysa gelişme çağındaki çocukların sporu uzmanlar tarafından verilmesi gerektiğini açıklayalım. 

İlkokul dönemi fizikî aktivitenin en fazla olduğu yıllardır. Bel kemiği daha dik hale gelir, vücut kıvraktır, esnektir, kolay bükülür. Bu nedenle hatalı duruşları okuldaki Beden Eğitim Öğretmeni tarafından düzeltir. 

Ayrıca Beden Eğitimi Öğretmenleri tarafından o dönemde çocukları branşlara yönlendirme de önemlidir. Bunu sınıf öğretmeni yapamaz. Açıklayalım: Sporu bilinçli yapmak ilkokul çağında ki tercih edeceği branşlara bağlıdır. Çekingen bir çocuk  kendini korumayı amaç edinen spor branşlarından Judo, Boks, Aikido, Teakvando’ gibi savunma sporlarını; yaşamı, doğayı sevenler ise ‘Bisiklet, Kayak, Ata Binme, Okçuluk, Yüzme, Masa Tenisi’ gibi branşlara; zayıf, hafif etkili çocuklar ise canlı olmayı amaç edinen ‘Koşma, Atletizm’ branşlarını tercih ederler. Günümüz çocukların tercihi ise; ‘Basketbol, Futbol, Voleybol’ vb takım sporlarını tercih etmelerindeki amaç dayanışma, kazanma arzusu gibi motive edici spor gerçekleridir.

Burada Beden Eğitim Öğretmeninin görevi  önemli yer tutar. 

Sonuç olarak okul öncesi ve ilkokul dönemlerindeki çocuklara haftalık 6 saat Beden Eğitimi Dersi  konulmalı. Bu dersi konusunda uzmanlaşmış, Beden Eğitimi Branş Öğretmenlerinin vermesi gerekir.  

Ülkemizin spor temeli buradan geçer. Saglıklı gençlik isteniyorsa bu uygulamalar önemlidir.

Orhan AYAN

Emekli Gençlik Spor Müdürü

Uzman Beden Eğitimi Öğretmeni.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU