SPORLA YAŞAMAK
Yavuzcan ALBAYRAK

SPORLA YAŞAMAK

Bu içerik 988 kez okundu.

Spor, insan vücuduna birçok yararı bulunan ve düzenli şekilde yapmamız gereken bir aktivitedir. Beden sağlığına iyi geldiği gibi ruh sağlığına da oldukça yararı bulunmaktadır.

Spor yapmaya ne kadar erken başlarsak vücudumuz açısından o kadar iyi olmaktadır. Unutmayalım ki Ağaç yaş iken eğilir. Ne kadar küçük yaşta spor ile ilgilenmeye başlarsak bu süreçte hem ruhen hem de fiziksel olarak büyük bir gelişme kaydedebiliriz. Ancak bu demek değildir ki spor yapmanın yaşı vardır. Günlük yapılan yürüyüşler de nefesimizi açarak kalbimizin çalışma düzenini koruyan bir spor aktivitesi olarak kabul görür.

Spor yapmak, tembelliği ortadan kaldırarak metabolizma düzeniyle birlikte düzenli bir yaşamın ilk adımıdır. Spor yapmak kalbin ve akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Solunum organlarını ve kasları kuvvetlendirir. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını ya da gelişmesini büyük ölçüde engeller. Spor, vücudun erken yaşlanmasını önler.

Sporun psikolojik olarak da çok katkısı vardır. Spor yapan kişi kendini mutlu ve enerjik hisseder. Stresi önlemeye yardımcı olur. Kişinin kendine güvenini arttırır. Uykusuzluk ve yorgunluk sorunu yaşayanlar için de yardımcı bir yöntemdir. Yaşam kalitesini arttırmaktadır. Kaygıları azaltır.

Spor ve beslenme birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Yaptığımız sporu her zaman sağlıklı ve doğru beslenerek desteklemeliyiz. Kişinin gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımı sporcu beslenmesinin temelidir. Spor yapan kişiler, doğru beslenme sayesinde; antrenmanın etkinliğini artırabilir. Ayrıca hastalık ve sakatlanma riski azalır ve bu durumlarda iyileşme süresi kısalır.

Sporu kesinlikle alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir hobi, bir uğraş olarak hayatımızın içine sokmalıyız. Boş vaktimiz olduğunda ona başvurmalı hatta spor yapmak için fırsat yaratmalıyız. Bir yük olarak görmek yerine keyif almaya bakmalıyız. Zaten bir kere spor yapan bunun faydasını görecek ve mutluluğunu hissedecektir.

Neden bunu sürekli kılmayalım ki ?!..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PENDİK BELEDİYESİNE “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI” ÖDÜLÜ
PENDİK BELEDİYESİNE “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI” ÖDÜLÜ
KADIRGA SPOR KULÜBÜ’NÜN YENİLENEN LOKAL BİNASI TÖRENLE AÇILDI
KADIRGA SPOR KULÜBÜ’NÜN YENİLENEN LOKAL BİNASI TÖRENLE AÇILDI