GÜNEŞ DOĞUDAN DOĞAR…DOĞU NEDEN KARANLIK?
Mevlüt GÜLER

GÜNEŞ DOĞUDAN DOĞAR…DOĞU NEDEN KARANLIK?

Bu içerik 301 kez okundu.

Batılı namuslu fikir insanları bile Doğunun her zaman ilim, irfan, medeniyet ve uygarlık merkezi olduğunu itiraf etmişlerdir. Bunlardan birisi Dr.Sigrid Hunke’dir.  Kitabının özeti; ” Dr. Sigrid Hunke bu eserinde, İslam Medeniyeti’nin Batı Medeniyeti üzerine yaptığı büyük tesirleri vesika ve delilleri ile ortaya koymakta ve Batı Medeniyeti’nin İslam Medeniyeti’nin devamı olduğu fikrini açıkça müdafaa etmektedir…”(Avrupa’nın Üzerine Doğan İslam Güneşi)

Şurası unutulmamalı ki; bir film sahnesinde bu gerçek şöyle dile getiriliyordu:  İnsan doğruya değild e, doğru bildiğine inanır; oysa doğru yekparedir, değişmez, kaybolmaz sadece üstü örtülerek inkar edilir.” (Çukurova dizisinden atv. )

 Sosyolojik olarak bir mutasavvıfımız olması gereken medeniyeti tarif ederken:

“Medeniyet: Adalet severlik,  insanca iyi ve ferah yaşayış, şehirlilik, yaşayışta, içtimai münasebetlerde, ilim-fen ve sanatta  tekamül etmiş cemiyetlerin hali, İslamiyetin emirlerine göre usulu dairesinde yaşayış derken, Batı Medeniyetini ise şöyle kıyasa koyar:”

“Fısk çamuru ile mülevves olan medeniyet (yani Batı medeniyeti) insanları da o çamur ile telvis ediyor. Ezcümle riyaya şan ve şeref namını vermiş, insanları da o pis ahlaka sevkediyor.” (Mesnevii Nuriye’den…)

 “İki günü müsavi (bir) olan ziyanda (zararda)dır.”(H.Ş) buyuran bir Peygamber sav’in ümmeti bir devasa toplum hiç bir zaman zilleti hak edemez ve hak etmemiştir.

 Yine yeniden bir muhasebe ile geçmişten ilham alarak, geleceğe yön vermeliyiz. Yapılan yanlış ve eksiklikleri tesbit edip, yanlışlıklara bir daha düşmemek için “ince eleyip, sık dokumak” (atasözü) gerekir. Aynı yanlışları bir daha tekrar etmemeli. “Mümin bir delikten, iki defa ısırılmaz” ( H.Ş.) Nebevi düsturu unutmamalı. Koca Akif’in deyimi ile:

“Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

' Tarih ' i ' tekerrür ' diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” (Safahat’tan…)

 Dünya’nın bu tarafındaki, İnsanların mefkuresindeki perspektif’in ana kaynağı ilahi kitaplarındaki şu yüce nasihattir:

“Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir, bir insanı yaşatanda bütün insanları yaşatmış gibidir.”(Maide Suresi 32.Ayet)

Haydi bir kıssa ile bağlayalım:

“Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve;

"Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun?" diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi; "Yaşamaları için" yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:

"İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?" der.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,

"Bak onun için çok şey değişti" karşılığını verir...

 El hasıl; dün bu günün ışığı, bu günde yarının aynasıdır ve unutulmamalı ki; “Güneş balçıkla sıvanmaz”(Atasözü)

Sağlıklı, huzurlu, sevgi ve barışın egemen olacağı güzel bir yeni yıl dileğimle…

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU