MANEVİ ÖNDER MEHMET AKİF ERSOY
Funda ÖZÇUBUK

MANEVİ ÖNDER MEHMET AKİF ERSOY

Bu içerik 171 kez okundu.

İstiklal Marşı’mızın eşsiz şairi olan Mehmet Akif Ersoy’un bu sene de doğum gününü kutluyoruz. Onun için ne söylenebilir ki… Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve siyasetçi. Bu sıfatlarının dışında milletimizin hislerine tercüman olmuş bir fikir adamı. Eserleri, nesilden nesile sanki bir miras gibi halen etkisini ve de varlığını sürdüren birer külliyat.

Mehmet Akif, babasının da etkisiyle çok parlak bir eğitim görmüştür. Arapça, Farsça, Fransızcayı tercüme yapacak kadar bu dillere hakimdir.

Aynı zamanda da bir bilim insanıdır. Bir süre Ziraat Bakanlığında veteriner hekim olarak göreve başlamıştır. Lakin bir süre sonra istifa etmiştir.

Şiire merakı lise yıllarında başlamıştır. Bu yeteneğini veterinerlik okulunda devam ettirmiştir. Şiirlerinin büyük çoğunluğunu başyazarlığını da yaptığı dergide yayımlamıştır.

Bu şiirleri Türkçe’nin aruz veznine en güzel  en akıcı şekilde uygulanmış halidir. Bu şiirler üslup dışında hayatı en güzel anlatan çarpıcı gözlemleriyle, zeka ürünü eşsiz güzellikte şahane parçalardır.

Bunların dışında Mehmet Akif’in Müslüman Anadolu halkı üstünde de büyük etkisi vardır. Millet onu bir ozan ve bir İslam büyüğü olarak görmüştür. İstiklal Savaşı yıllarındaki katkıları ve faaliyetleri azımsanmayacak kadar büyüktür. Halka defalarca hitap ederek gençliği şuurlu bir şekilde mücadeleye davet etmiştir. Bu mücadeleyi başta Türkiye’yi sonra da tüm Doğu halklarının esirlikten kurtaracak bir mücadelenin başlangıcı olarak görmüştür.

Mehmet Akif’in hayatı;  dini, milli ve vatani dertlere üzülmesinin yanında maddi olarak büyük sıkıntılar çekmiştir. Çünkü o doğru bildiğini söyleyen, fikri hür güçlü bir şahsiyetti. Hiçbir topluluğa ve partiye katılmamış olması da bunun kanıtıdır.

Milli Marşı’mızın ve “Safahat” gibi bir destanın fedakar ve kahraman yazarı olarak Mehmet Akif’e “Manevi Önder” sıfatı verilmiştir. Şimdi bakılınca ne haklı ne güzel bir sıfat. Hayatı boyunca vatanına, milletine ve Müslümanlığa hizmet etmiştir.

12 Mart 1921’de Meclisimizde kabul gören  “İstiklal Marşı”  Mehmet Akif’in Türk Milletine sunduğu en kıymetli hediyedir. Onu bir kez daha en kalbi duygularla anıyoruz. Minnet duyuyoruz.

Yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ünde beğendiği İstiklal Marşı’mızın bir mısrası ile sonlandırıyorum.

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal…

Sağlıcakla kalınız…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
BİR GENÇLİK…
BİR GENÇLİK…