PORTAKAL VE KİTAP MEVSİMİ
Funda ÖZÇUBUK

PORTAKAL VE KİTAP MEVSİMİ

Bu içerik 217 kez okundu.

Eğer kitap okumak için bir mevsim seçmek zorunda kalsaydık bu kesinlikle kış mevsimi olurdu. Teknik olarak bakarsanız bu mevsimde yapacak hiçbir şey yok. Sadece rutinlerimiz var. Sabah erken kalk. İşe git. Yemek, alışveriş… İşte böylece günler bitiyor.

Aslında kış mevsimi güzeldir. Şu an kar yağmıyor ama ismi bile içimizi üşütmeye yetiyor. Üşütüyor üşütmesine de yine de “lapa lapa karın” adı yüzümüzü tebessümle dolduruyor.

Tabii soğuk kış gecelerinde sokakta yaşayan insanları ve sokak hayvanlarını düşündükçe de kalbimiz paramparça oluyor. Onları unutmamamız gerekiyor. Vicdanlarımıza dokunmamız gerekiyor.

İşte bu uzun soğuk kış akşamlarında bir elimize sıcacık kahvemizi ya da çayımızı, diğer elimize de kitabımızı, gazetemizi alarak muhteşem saatler geçirebiliriz.

Sadece bir tavsiye kabilinden sayacak olursak seçeceğiniz kitabın türü de seçtiğiniz yazarın kalemi de önemlidir. Mesela Rus Edebiyatı bu mevsimle örtüşecek bir seçim olabilir. Bir anda kendinizi St. Petersburg ‘un  buz gibi sokaklarında bulabilirsiniz. Bu fazla “Buz gibi oldu.” Derseniz içinizi ısıtacak adeta sizi buram buram terletecek Latin Edebiyatı da şahane bir seçim olabilir. Özellikle Gabriel Garcia Marquez okunmaya değer bir usta.

Kısacası Rus, Latin ya da Türk Edebiyatı fark etmez. Siz yeter ki bu uzun saatlerin kıymetini bilin. Okuyun, söyleyin ve biriktirin.

Dedik ya bu mevsim portakalın ve kitabın mevsimi. Bu iki unsuru iyi değerlendirmek ve sonuna kadar kullanmak gerekiyor.

Herkese sıcacık, güzel, sağlıklı günler dilerim. Hoşça kalın.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA SEVDALISI BİR BAŞKAN
TUZLA SEVDALISI BİR BAŞKAN
MESLEKİ EĞİTİMDE GENÇ UMUTLAR VE İSTİHDAM
MESLEKİ EĞİTİMDE GENÇ UMUTLAR VE İSTİHDAM