Yitirilen Kavramlar-2
Kadriye TURHAN

Yitirilen Kavramlar-2

Bu içerik 1250 kez okundu.

Her geçen gün gelişen dünyanın, her geçen eksilen toplumu olarak birçok kavramı unuttuğumuzun ve giderek tükettiğimizin farkına varamıyoruz bir türlü! Yitirilen kavramlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez yitirilen kavramlar başlığı altında “Dilde Mahremiyet” konusuna değinmek istiyorum.

Mahremiyet kavramı günümüzde sadece özel hayatın hususiyetini korumak olarak algılansa da aslında dilde de olması gereken önemli bir konudur. Mahrem kelimesi sözlükte iki manada yer alır. Bunlardan biri; evlilik konusundaki anlamı diğeri ise; gizli olan, herkese söylenmeyen, herkesçe bilinmesi gerekmeyen bir konunun mahrem tutulmasıdır. Yani herkesçe bilinmesinin faydalı ve gerekli olmadığı konularda, tıpkı özel olan konularda da olduğu gibi mahrem kalması bir gerekliliktir.

Bir sohbette konusu geçen olayın yahut üzerinde istişare edilen bir konunun içeriği konuşulan kişiler arasında hususidir ve öyle kalması gerekmektedir. Fakat şimdilerde bu konu unutulmuş ve ötelenmiştir. Hâlbuki bu konunun üzerine daha fazla önem verilmesi gerekir. Çünkü dostluk kavramının temeli bunun üzerine kuruludur.

Dostlar güvenilecek ve samimiyetine sığınılacak birer liman gibidirler. Bildiklerini sizin gıyabınızda aleyhine kullanmayacak kadar da emin kişiler olmadır. Konuştuklarınızı ahirete kadar, iki dostun ortak kullandığı gönül sandığında gizli tutarlar. Artık eskisi gibi dostlukların kurulamamasının nedeni dilde mahremiyetin yok olmasına dayanmaktadır.

Dost ve sırdaş dediğimiz, hayatımızda özel yerleri olan kişiler bu mahremiyet duygusunu kavramış, paylaşımları aktarmayan aynı zamanda da fikir danışmanlarımız olurlar. Fikir danışmak yani istişarede bulunmak bizim kültürümüzün bir parçasıdır.  Danışmak, sormak ve fikir alışverişinde bulunmak güvenilir kişilerle yapılır. Onlar bu konunun özünü özünde barındırırlar. Çünkü Dostlar; Kuranı kerim okumadan evvel vesveseden kurtulmak için çekilen besmele kadar özeldir.

Ufkunuz aydınlık,bahtınız açık, sağlığınız da Okyanuslar kadar engin olsun…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
BİR GENÇLİK…
BİR GENÇLİK…