YANILGILAR
Funda ÖZÇUBUK

YANILGILAR

Bu içerik 1220 kez okundu.

Dünya dediğimiz gezegen adeta dönen bir çark. Bir dengesi yok, dur durağı yok, bir limanı yok. Öylece dönüyor. Biz insanlar ve diğer canlılar ise bu çarkın içinde savrulup duruyoruz. Seviniyoruz, üzülüyoruz, acı çekiyoruz, merak ediyoruz, bilmeye çalışıyoruz. Bilmeye, öğrenmeye çalıştıkça nasırlaşmış yanılgılarımızdan kurtuluyoruz.

“Yanılgılar” ne kadar bıçak sırtı bir kelime. Ya yanılgılarımızı fark eder aydınlanma yaşarız; ya da yanılmakta ısrar kendi sonumuzu hazırlarız. İnsan yanılır. Evet!

Fakat insanoğlu yanılgısını bilen, anlayan, çözüm üreten bir varlıktır. E nasıl yanıldığımızı anlayacağız, nereden bileceğiz? İşte bu konuda bize yardımcı olan tek haslet zamandır. Zaman ne güzel bir öğretmendir. Gerçekleri görmemizi sağlayan, ruhumuzu dizginleyen, sivri yanlarımızı törpüleyen, yanıldığımızı anlamamızı sağlayan en güzel öğretmen.

Madem yanılmak ve yanılgıdan dönmek insana mahsus. O vakit yitirdiğimiz koca bir yazda neler öğrendik, neler biriktirdik, neler bitirdik… Düşünelim.

İşte yanılgıların en öğretici tarafı da bu sanırım. Yanlıştan dönmek ve o dönüşte yere daha sağlam basmak. Hayat karşısında dimdik ve güçlü olmak.

İşte bu sonbaharın ilk günlerinde yani yeni gelen bir soluk alışın hatırına ağırlıklarınızdan kurtulunuz. Daha yalın, daha hafif yaşayınız. Sizi hayal kırıklığına uğratan insanlardan, öğretilerden, düşüncelerden azat olunuz.

 Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu zamanlar diliyorum. Hoşça kalın !

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
Birgül Korkmaz Çilesiz 20’ye yakın iddialı proje ile
BİR GENÇLİK…
BİR GENÇLİK…