GENÇLERİMİZİN İSTİKBAL VE İSTİKLAL MÜCADELESİ…
İbrahim DİNÇ

GENÇLERİMİZİN İSTİKBAL VE İSTİKLAL MÜCADELESİ…

Bu içerik 1045 kez okundu.

“Geleceğimizin teminatı gençlerimiz donanımlı yetiştirilmeli…”

Dünyayı ve dünya medeniyetlerini tanıyan; yurdunu muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartma özlemiyle yanıp tutuşan, kültürünü tarihinin derinliklerinden yudumlayarak özüne nakşeden, özü insanlık sevgisiyle dopdolu,  onunla yoğrulmuş. Hedefleri okyanuslar kadar büyük ve derin. İdealist bir gençlik.

Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan;” Halktan kopuk, şehrinden kopuk bir üniversitenin ne kendi öğrencisine ne de memlekete bir faydası olur” der.

-Ne kadar isabetli bir tesbit. Bu gün devletimizin zirvesindeki bir büyüğümüzün çok önemli bir eksikliğimizi tespiti ve itiraf etmesi takdire şayanın da üstündedir.

Her türlü ekonomik oyunlara ve entrikalara rağmen hasbel kader bu güne kadar verilemeyen lisans öğrencilere 500 lira burs yardımının verileceği müjdesi bizleri ve velilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir.

Son 16 yılda. 76 üniversiteden 206 üniversiteye kavuşmamız eğitim adına büyük bir başarıdır, ancak çağın ihtiyaçlarına uygun değişik branşlarda yeni üniversitelerle devamını getirmeliyiz.

Günümüzde 100 milyonluk Almanya’nın 3 milyon üniversite öğrencisi var. Bizim sayımız ise, yaklaşık 8 milyon. Bu sayıdan küçük nice devletler var. Sayı ve tercih bakımından ne kadar istekli olduğumuz ortada. Ancak yetişen bu gençlerimize yeni iş sahaları istihdam ederek mesleki açıdan da gelişmelerine ve hayatlarını idame etmelerine özen gösterilmelidir.

16 yıl evvel 45 lira burs verilirken bu gün Lisans öğrencilerine 500 lira , Yüksek lisans öğrencilerine bin lira ve doktora öğrencilerine de bin 500 lira verilmesini takdirle karşılıyor ve çok yerinde bir uygulama olduğuna inanıyoruz.

Sayın Devlet Başkanımız bir basın toplantısında yine çok önemli bir tespitte bulundu: “Aynı şehirden gelmiş kimi zaman aynı mahallede oyun oynamış gençler siyasi kamplaşmanın kurbanı oldular. Biz öğrenciye üniversiteyi aratmadık, biz üniversiteyi öğrencinin ayağına götürdük. En büyük başarımız buradadır.  Yıllarca bizi meşgul eden bir hususu daha hatırlatarak;“Siz uzaya füze gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldı? Türkiye'nin tüm renkleri, tüm zenginlikleri üniversitelerimizde olmalıdır. Şiddete bulaşmadığı, terörü kutsamadığı sürece her görüşe üniversitelerimizde yer olmalıdır. Türkiye'nin aydınlığı da bu karanlık dönemlerden nem alan çevreleri rahatsız ediyor olması da bizlere mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir” dedi.

Şu an itibarıyla 81 vilayetimizin 81'inde de üniversitemiz var.

Geleceğimizin teminatı idealist gençlerimiz hayatın her alanında başarının anahtarı sıkıntıların, zorlukların karşısında yılmadan hedefleri doğrultusunda yürümeyi göze almalı ve hedeflerine doğru tereddüt etmeden yürümelidir.

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız tüm ulusumuza kutlu ve mutlu olsun.”

Bu vesileyle gelecek sayımızda buluşmak arzusuyla sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FATİHLİ ÇOCUKLAR 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMINI ŞENLİK HAVASINDA KUTLADI…
FATİHLİ ÇOCUKLAR 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMINI ŞENLİK HAVASINDA KUTLADI…
TUZLA BELEDİYESİ GENÇLİK MERKEZİ, DGS ADAYLARINA DA ÜCRETSİZ KURS DÜZENLİYOR
TUZLA BELEDİYESİ GENÇLİK MERKEZİ, DGS ADAYLARINA DA ÜCRETSİZ KURS DÜZENLİYOR