İNTERNET VE BİLGİ
Selahattin ERGÜL

İNTERNET VE BİLGİ

Bu içerik 302 kez okundu.

Son zamanlarda okumak yerine, bilgiyi, kısa yoldan öğrenme isteği var. Bir saat boyunca internet ortamında gezinen kişinin, bir saat boyunca kesintisiz bir kitabı okumaya istekli olmaması gibi. Çünkü kitap okumak için bütün dikkatimizi kitaba vermemiz ve zihinsel algılarımızı açık tutmamız, okuduğumuz sayfa sayısı arttıkça kitapta oluşan manayı fark etmemiz gerekiyor.

Kitap okumadan sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar, bilgiç sanılan insan tipinde artışa neden oluyor. Bir söz paylaşarak çok bilgili biri gibi görünebilir veya karşımızdaki kişiyi konunun uzmanı zannedebiliriz. Ayrıca paylaşılan sözün doğru olup olmadığının ya da kime ait olduğunun bir anlamı da yok.

Kitap okumak meşakkatli bir iş olarak algılanırsa bilginin kaynağı ne olacak? Kitap okumadan formüle edilmiş bilgi edinme yöntemi var mıdır? Bence henüz yok.

Bir kitabı okuyup bitirdikten sonra “meğer neler varmış da haberim yokmuş” düşüncesine kapılıp ne kadar az bildiğimi fark ediyorum. Okudukça, kitabın adına ve yazarına bir daha bakıp “bunu da mı düşünüp yazmış?”, “ne kadar güzel ifade etmiş” diye içimden geçirdiğim yorumlarla kitaba ve yazarına hayranlık duyuyorum. Henüz okumadığım kitapları ve tanımadığım yazarları düşünüp nelerden mahrum kaldığımı merak etmiyor değilim.

Bir konu ile ilgili yeni bir söz söylemek ve yeni bir yorum yapmak için önce mevcut kitaplarda yazılanların bilinmesi gerektiğine inanıyorum.  “Söz gümüşse sükût altındır” atasözü, bilmediğini fark edip derin bir sessizliğe bürünmeyi, bilgi birikimi elde edesiye kadar okumayı ve dinlemeyi ifade etmektedir. Belki de eski Yunan filozoflarından Sokrat, “bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir” sözünü bunun için söylemiştir. Bir de Sokrat’ın milattan önce 4’ncü yüzyılda yaşadığını ve bu sözü söylemesine neden olan onun dönemindeki kitap sayısının günümüze oranla kıyaslanamayacak derecede az olduğunu düşündükçe, okumamız gereken ne çok kitap olduğu ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde, kitap okumadan bilgi sahibi olmak gibi bir yanılgı var. Mesela hızlı okuma tekniği. Bir kitap nasıl hızlı okunabilir ki? Tabi ki, bir işletmede iş yoğunluğu nedeni ile okumaya fırsat bulamadığı bir raporu son anda eline geçirmiş olan bir çalışan, belirli kelime ve kavramlar üzerinde göz gezdirerek, iyi bildiği ve zaten yapageldiği işi üzerine hazırlanmış bir raporu hızlı bir şekilde okuyabilir. Ya da dinlediğimiz bir derse ait notları şöyle hızlıca gözden geçirebiliriz. Peki, tanım ve tasvirlerin, fikir karşılaştırmalarının olduğu bir kitap ne kadar hızlı okunabilir? Hızlı okuma uğruna, kitabın sayfalarında ilerledikçe bir ağ gibi örülen manası anlaşılamazsa, bu tarz okumanın nasıl bir faydası olabilir?

Bir kitabı okumak yerine, özeti üzerinden kitabı anlamaya çalışmak da ayrı bir yanılgıdır. Meselâ, kitabı okuyan kişi bir sayfalık bir özet yapmış olsun. Peki, bir sayfalık özeti okuyan kişi, hiç kitabı okumuş gibi bilgi sahibi olabilir mi? Özet bilgi ile yetinmek, bir süre sonra fikir sığlığına neden olur. Kitap okuyanlar kendi zihinlerinde, kitabın ana fikri ve yan anlamlarını taşımaya devam ederler. Kitabın özetini okuyup yetinen kişilerin zihninde ise, ana fikre ait birkaç cümle dışında, fikirsel çağrışımlara yol açacak bilgi tutunamaz.

Bir başka yanılgı da kitaba gerek kalmadan internetten bilgi elde etme düşüncesidir. Buradaki yanıltıcı davranış, aklımıza gelen bir kelimeyi ya da soruyu internette aratıp karşımıza çıkan ilk sayfada yazılanları neredeyse sorgulamadan doğru kabul etmektir. Kelime aratma ile başlayan öğrenme kolaycılığı, o anda konuşacak veri de sunabilir ama tahlil ve kıyas yapmaya yetecek bir bilgi birikimi sağlamamaktadır. Özellikle öğrencilerde, internet kullanmalarına rağmen bilgi derinliklerinde artış olmamasının en büyük nedenlerinden biri budur.

İnternet bilgi kaynağı olacak ise Türk Dil Kurumu’nun Türk Dili Sözlüğü, dergiler, makaleler, faydalı olacak kişisel blog sayfaları gibi internet siteleri takip edilmeli ve burada yazılanlar bir kitap ciddiyeti ile okunmalıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR