ÇOCUKTA MAHREMİYET EĞİTİMİ
Hatice ÖZTÜRK

ÇOCUKTA MAHREMİYET EĞİTİMİ

Bu içerik 167 kez okundu.

Gelişimsel dönemlerin her evresinde olan birçok önemli eğitim vardır. Mahremiyet eğitimi ise 2 yaştan itibaren çocuğa verilmeye başlanılan ve ergenlik çağında dahi devam eden bir eğitimdir. Mahremiyet eğitimi çocuğunuzun kendi sınırlarını ve diğerinin sınırlarını bilmesini ve çocuğun kendini korumasını sağlar. Çocuk yeni bir ortama girdiğinde güven duymakta zorluk yaşıyorsa, içe dönük ya da çekingense mahremiyet eğitimini vermekte ebeveynler biraz zorlanabilirler.

Öncelikle çocuğunuzun kendini ifade edebilmesini sağlayan bir iletişim ağına sahip olması için yardımcı olmalısınız.

Kendini ifade edebilen çocuk güven duymadığı ortamı ve kişileri ebeveynine söylemekte zorluk çekmez. Bu yüzden iletişimi güçlü çocuklar mahremiyet kurallarını uygular ve istismarlardan korunurlar.

İletişimi güçlü çocuk ebeveynine karşı da kendini ifade edebilmeli ve aile içinde çocuğun söylemleri dikkate alınmalıdır. Çocuğunuzu dinlediğinizde onun söylediklerini anladığınız bir üslupla geri dönüş yapmalısınız. Sadece dinlemenin çocuk için yeterli olmadığını, söyledikleri şeylerde duygularını geri yansıtarak çocuğunuzu anladığınızı göstermelisiniz. Mesela çocuğunuz düştüğünü ve canı acıdığını söylediğinde birçok ebeveynin cevabı “ bunda bir şey yok” ya da “bu kadar abartma” gibi geri dönüşler çocuğu dinleyen fakat duygusuna eşlik edemeyen bir ebeveyn portresidir. Çocuğunuzu dinledikten sonra acısını tarif etmek ya da çocuğun bu durumu bir daha yaşamaması için dikkatli olmasını nasıl sağlayacağını öğretmek gerekir.

Çocuğu anlamak ve çözüm bulmak amacıyla dinlenmelidir. Kendini ifade ettiğinde anlaşılacağını bilen çocuk mahremiyetini sarsan bir şeyle karşılaştığı an ebeveynine başvurabilir. Mahremiyet eğitimi çocuğun hem ruhi hem de fiziksel alanını kapsadığından çok hassastır. Çocukla ciddi bir şekilde bu alanları konuşmak doğru değildir. Bu durum çocuğa kaygı verir. Olması gereken çocuğun tüm bedeninin ve ruhunun özel olduğunu öğretmektir.

Her dokunuşun doğru olmadığını bilmeliyiz. Çocuğun izni olmadan yapılan her dokunma, sarılma ya da öpme çocuk için istismardır. Çocuğun her yerinin özel olduğu bilgisi verilirken daha özel alanlarının olduğu bilgisi de verilmelidir. En mahrem bölgelerinin sadece bakım verenlerin, doktorların ya da hemşirelerin bakım esnasında görebilme ile sınırlı olduğu bilgisi çocuğa verilmelidir.

Çocuğun mahremiyet bilgisinin onu koruyacağını unutmamak gerekir. Fakat mahremiyetin bir de duygusal alanı vardır. Mesela çocukla aşağılayıcı tarzda konuşmak, çocuğun mahrem konuları duyduğu ortamlarda bulundurmak, çocuğun özgüvenine zarar verici hakaretlerde bulunmak mahremiyet alanını aşıcı davranışlardır. Ebeveyn mahremiyet alanlarını kendi hayatında ve çocuğun hayatında korumazsa çocuğun mahremiyet eğitimi alması imkânsızlaşabilir.

Her konuda olduğu gibi mahremiyet eğitiminde de ebeveyn örnek olmalıdır.

Mahremiyet eğitimi sık sık tekrar edilmelidir. Çocuğunuz yeni bir kursa başladığında ufak bir hatırlatma yapmanızda fayda vardır. Unutmayalım ki mahremiyet eğitimi koruyan ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için çocuğunuza armağan ettiğiniz en etkili eğitimlerdendir.

Geleceğimizin teminatı genç yavrularımızı donanımlı yetiştirebilmemiz dileğimle; sağlıklı ve huzurlu bir ömür dilerim…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR