YÂ RÂB! ŞU UZUN GECENİN YOK MU SABAHI …
İbrahim DİNÇ

YÂ RÂB! ŞU UZUN GECENİN YOK MU SABAHI …

Bu içerik 515 kez okundu.

135 Kiloluk Padişahın Özel Eğitilmiş Pehlivan Bahçıvanları bileklerini kesti. (1876)

1940’tan sonra bulutlar üstümüzden hiç mi hiç eksik olmadı…Darbeler, faili meçhuller, muhtıralar vs. ler.

“Dinimizden, dilimizden ettiler ve dahası sözüm ona ezeli ve ebedi dostlarımız bizi Batıya hayran ettiler…”

Müttefiklerimizle 1950’li yıllarda askeri gücümüzle de bir araya gelerek NATO çatısı altında birleşip dost olmuşuz.

-Sözüm ona bu nasıl dostluk ise…

“Hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır.” O satıh Doğusuyla-Batısıyla; Güneyiyle-Kuzeyiyle bölünmez Aziz vatandır. Aziz vatanımız üzerinde yaşayan, havasını soluyan, suyunu kana kana yudumlayan, aşını-işini-ekmeğini bu topraklar üzerinde kazanan her can asli unsurdur. Ayrılık, gayrılık niye?

Yakacaksın, yıkacaksın, çevreciyim diyeceksin. Tüneller kazıp Aziz vatanımın temeline bombalar koyacaksın sonra kalkıp demokrasi nutku atacaksın. % 99’u Müslüman olan bir memlekette irticayla yatıp sözüm ona irticayla kalkacaksın. Öyle baskılara, uydurma sözlere artık kimse kanmıyor.

“Geçti Bor’un Pazarı, sür eşşeğin Niğde’ye.”

Bırakın 100-150 sene öncesini son yıllara bir göz atalım:

90’lı yıllar Saray-Bosna geçeği. Sırp zulmü. 70’li yılların idealist gençliği Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının  emperyalist güçleri telin ettiği Akdeniz’deki, ne maksatla konuşlandığı bilinmeyen ama günümüzde emelleri gayet açık , anlaşılır olan emperyalist güçlerin askeri filoları, parçalanan Libya. Darbelerle alabora olan Mısır. İflah olmayan Irak, Hala can çekişen, parça parça edilmeye çalışılan Suriye ve hülasa 1948’de türlü entrikalrla kurulan Filistinlilerin korkulu rüyası, gözlerini kan bürümüş İsrail.

Amaç ne, ne yapılmak isteniyor? Onbinlerce kilometreden gelip sözüm ona barış havarisi kesilen, terör örgütleriyle kol kola girip, on binlerce tır silahlarla konuşlandırdıkları 1915’li yılların Dominyon askerlerinin değişik versiyonu malum terör örgütleri. İstedikleri ülkede yerli işbirlikçileriyle beraber darbelerle istediklerini başa, istediklerini zindanlara tıkan, bilinen ama görünmeyen bir zalim güç.

-Dünya tarihinde aynı anda 11 cephede orduları savaşan bir devlet gördünüz mü?

Ve Gelibolu. (1915) Küçücük bir kara parçasında 250 bin vatan evladını toprağa gömüp “Ya İstiklal, Ya Ölüm” şiarıyla savaşan başka civanmert bir millet gördünüz mü?

Malumunuz iri lokma yutulmaz. Ne yapmalı? Malum İzmin fikir babası Tedor Hezl’in dediği gibi: ”Böl, parçala, yut” şeklinde olmalı. Elbette parça parça edip yutmalı. Yoksa boğaza düğümlenir. Öyle değil mi?  Maalesef öyle de oldu. 25 milyon kilometrekarelik aziz vatan 780 bin kilometre kare hacminde küçültüldü. Buna rağmen  hâlâ birilerinin korkulu rüyası olmaktan kurtulamadı.

Aziz vatanım ve çilekeş milletim! Hiç mi hiç dünya da huzur bulmayacaksın. Nedir senden istedikleri? Sen ki dünyaya medeniyet timsali olmuş cihanşümul bir devletsin. Yiğitliğinle, mertliğinle, civanmertliğinle, misafrperverliğinle, geleneğinle, göreneğinle örnek bir milletsin.

-Ne oldu, ne yaptılar sana benzin sarardı soldu?

Rabbım Amerikalının beynini 650 gram, seninkini haşa 150 gram mı yarattı? Ama sen! İlimde, bilimde, teknikte hep saf dışı edildin. Ne zaman biraz yüzün gülse birilerinin canı sıkılıyor ve hemen akabinde içerideki ve dışarıdaki ahtapotlar ayaklarına dolanıyorlar öyle değil mi?

80 Milyon nüfuslu bir devlet. Nüfusunun  % 25’i pırıl pırıl, güneş gibi parlıyor. Sayısızca okullarımız, hemen her vilayetimizde ve ilçelerimizde üniversitelerimiz, yüksekokullarımız mevcut. Bir milyon eğitim neferimiz var. Yerel ve ulusal radyolarımız, televizyon kanallarımız ve gazetelerimiz var.

Gözleri var görmezler, ağızları var söylemezler.  Bu hâl nedir? Sen ki âlemleri yoktan var, vardan yok eden kudretin sahibisin. Nebilerin, velilerin ve şühedâların hürmetine üzerimizdeki kara bulutları dağıt ve nurunla ufuklarımızdaki karanlığı aydınlat Yâ Râbbi.

“Görmeyen gözlerimiz görsün, lâl olan dillerimiz dillensin, mazlum kullarının gülmeyen yüzleri gülsün inşallah.”

Dürüst olalım. Görevimizi en iyi ve en doğru şekilde icra edelim. Kim ki doğmamış yetimin hakkına halel getirirse iflah olması ne mümkün.

-Aslında suçluyu arıyorsak; “ çocuklarımız masum, bizler suçluyuz.”

 Çocuklarımızı ne üdüğü belirsiz idealler uğruna kandırıp dağa çıkartıp terörist yaptılar. Maalesef çocuklarımıza büyüğünü, küçüğünü, devletini, milletini, dinini, dilini, tarihini ve kültürel değerlerini yeterince tanıtıp sevdiremedik. Rabbım bizleri affeder inşallah.

“Bu vesileyle 30 Ağustos Zafer Bayramımızı tebrik eder; Râbbımdan daha nice zaferlere kavuşmayı dilerim.”

-Ufkunuz aydınlık, bahtınız açık, sağlığınız Okyanuslar kadar engin olsun inşallah.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
BEYAZ BASTON FARKINDALIKTIR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR
ANADOLU’NUN MOTİFLERİ GELİYOR