KIRIM TÜRKTÜR TÜRK KALACAKTIR

Kırım Türkleri 18 Mayıs 1944 tarihinde Stalin tarafından Sibirya'ya sürüldü. Yüz binlerce Kırım Türkü ya sürgün yolunda ya da sürgünde şehit oldular.

KIRIM TÜRKTÜR TÜRK KALACAKTIR
KIRIM TÜRKTÜR TÜRK KALACAKTIR İbrahim Dinç
Bu içerik 682 kez okundu.

Kırım Türkleri 18 Mayıs 1944 tarihinde Stalin tarafından Sibirya'ya sürüldü. Yüz binlerce Kırım Türkü ya sürgün yolunda ya da sürgünde şehit oldular. Yıllar sonra Mustafa Cemiloğlu'nun büyük mücadelesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra hayatta kalan Kırım Türkleri yıllar sonra anavatanlarına döndüler. Ukrayna bünyesinde özerk bir bölge iken tekrar Rusya'nın işgaline uğradı.

Bugün (18.05.2019) saat 14.00'te Türkiye'deki Kırım Türkleri Dernekleri İstanbul'daki Beyazıt Meydanı'nda İstanbul Üniversitesi binası önünde toplanarak Sürgünün 75. Yılını ve bu sürgünde hayatlarını kaybeden soydaşlarımızı andılar ve Kırım'daki Rus işgalini kınadılar. Toplantının sonunda Kırım Türkleri  Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Celal Öktem diğer Kırım Dernekleri ile birlikte hazırladıkları basın bildirisini okudu. Bu etkinliğe İstanbul'daki milliyetçi teşekküllerin çoğu en üst düzeyde katıldılar.

Haber: Köksal CENGİZ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU