YENİ ZELANDALILAR VE ANZAKLAR ŞAFAK AYİNİ İÇİN ANZAK KOYDAYDI…(25 Nisan 1915 - 25 Nisan2019)

Yıl: 1915 Hiç yenilgisi olmayan Yenilmez Armada’nın tarumar olduğu, Çelik Zırhlıların boğazın derin ve serin sularına gömüldüğü yıl.

YENİ ZELANDALILAR VE ANZAKLAR ŞAFAK AYİNİ İÇİN ANZAK KOYDAYDI…(25 Nisan 1915 - 25 Nisan2019)
YENİ ZELANDALILAR VE ANZAKLAR ŞAFAK AYİNİ İÇİN ANZAK KOYDAYDI…(25 Nisan 1915 - 25 Nisan2019) İbrahim Dinç
Bu içerik 1011 kez okundu.

Boğazdan geçemeyen Emperyalist güçler 25 Nisan sabahı karadan Aziz Vatanımızı işgale kalkışırlar. Savaş 8,5 ay sürer. Sonuç itibarıyla 250.000 vatan evladımızı şehit verdiğimiz ; kanımızla, canımızla düşmana siper olduğumuz  Çanakkale cephesi geçilemez, geçilememiştir. Binlerce kilometre uzaktan gelip dedelerini yâd edenlere şüphesiz saygılıyız. Türk’ün civanmertliğini ve misafirperverliğini Gazi  Mustafa Kemal ATATÜRK 1934 yılında dünyaya hitaben yaptığı konuşmasında şöyle dile getirmişti: “ Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyârlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler, huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

İşte Türk’ü diğer kavimlerden ayıran asaleti ve özelliği bu olsa gerek…

“Arıburnu Yarları bir kez daha yaşanan geçmiş tarihe tanıklık etti…”

Anzak Koyu’nda Çanakkale Kara Savaşları’nın 104’üncü yılı anma töreni yapıldı. Binlerce kilometre uzaklıktan gelen Yeni Zelandalılar ve Avustralyalılar gelenekselleştirdikleri Şafak Ayini’ni bu yılda, uyku tulumunda sabahlayarak, günün ağarmaya başladığı saat: 05.30’da Merasim kıtasının tören alanına gelmesiyle gerçekleştirdiler. Gösteri alanındaki dev ekranlarda törene katılanlara, cereyan eden tarihi olaylar gösterildi, savaşa katılan askerlerin hatıraları anlatıldı.

Anzaklar;” Çanakkale savaşı bizlere bağımsızlığımızı kazanmamıza vesile oldu” derler.

Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in ülkemizi temsil ettiği ayinde Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Yeni Zelanda Meclis Mümessili Trevor Mallard ile kalabalık yerli ve yabancı yetkililer hazır bulundular.

Gençlik ve Spor bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Anzak Koyu’nda gerçekleşen Şafak Ayini’ne 8 bin civarında Üniversiteli gencimiz  ve İzcilerimiz bir askerimizin dahi sağ kalmadığı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutanı olduğu ve orada da şehadete erdiği  57’inci Alay’a  ‘Vefa Yürüyüşü’ yaptılar.

Haber: İbrahim DİNÇ

 

,

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MALTEPE ÜLKÜDER’DEN GELENEKSEL İFTAR SORASI
MALTEPE ÜLKÜDER’DEN GELENEKSEL İFTAR SORASI
TUZLA HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDEN GÖNÜL SOFRASI
TUZLA HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDEN GÖNÜL SOFRASI