FARKLI DİLLERDE VEDA SÖZCÜKLERİYLE ORTAKLARINA HOŞÇAKAL DEDİ

Sancaktepe Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu öğrencileri 'The Big Suprise! European Languages Day' adlı etwinning projesini başarıyla tamamladı.

FARKLI DİLLERDE VEDA SÖZCÜKLERİYLE ORTAKLARINA HOŞÇAKAL DEDİ
FARKLI DİLLERDE VEDA SÖZCÜKLERİYLE ORTAKLARINA HOŞÇAKAL DEDİ İbrahim Dinç
Bu içerik 1515 kez okundu.

Sancaktepe Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu öğrencileri; 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında başlayan ve 5 ay süren ´´The Big Suprise! European Languages Day´´ adlı etwinning projesini başarıyla tamamladılar. Projeye 72 ülkeden biraraya gelen okullar hem kendi anadillerinde hem de yabancı dillerde etkinlikler yaptılar. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler farklı dillere ve kültürlere olan ilgisi ve yabancı dil öğrenmeye yönelik motivasyonları arttı. Proje kapsamında Avrupa dilleri sergisi yapılarak yabancı ortaklar ile internet aracılığı ile canlı görüşme gerçekleştirildi. Ayrıca kurulan mektup arkadaşlığı ile öğrenciler hem yabancı dillerini kullanma fırsatı yakaladı hem de kendi anadilimiz Türkçeden kelime öğrenme fırsatı buldular.

Okul Müdürü Mete Bayrakçeken; “Bu projenin öncelikli amacı öğrencilerimizin Avrupa dillerinin farkında olmasını sağlamaktı. Tabi bunu da yabancı dilleri olan İngilizceyi kullanarak yapmaları idi. Öğrencilerimiz proje boyunca gerek çevrimiçi sohbet (online chat) gerek ise video konferanslar ile yabancı ortaklarıyla iletişime geçtiler. Onlara kendi dilimiz Türkçeden kelimeler öğrettiler. Ortaklarımız da bizim öğrencilere kendi dillerinden kelimeler öğrettiler. Bu ortaklık ilerleyen aylarda mektup arkadaşlığına dönüştü. Öğrenciler mektuplar ile birlikte kültürümüze ait küçük hediyeler de gönderdiler. Böylece projemizin amaçlarından biri olan kültürler arası iletişim de gelişti. Öğrencilerimiz İngilizceden başka yabancı dillerin olduğunun farkına vardılar. Diğer bir amacımız ise öğrencilerimizin ICT Tools diye adlandırdığımız Bilgi İletişim Teknolojilerini kullanmalarını sağlamaktı. Onlar da bu projenin gerektirdiği bilgisayar teknolojilerini kullandılar. Mesela, şehrimizi tanıtan Kız Kulesinin fotoğrafından yapboz yaptılar. Bundan dolayı bu güzel projeyi başarıyla tamamlayan tüm öğretmen ve öğrencilerimi kutluyorum. ” dedi.
Proje en son veda videoları ile sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU