PENDİK-KADIKÖY HATTI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Pendik-Kadıköy minibüsleri 400 tane aracıyla uzun yıllardır sabahın en erken saatlerinden başlayarak gece yarısına kadar eksiksiz bir şekilde halkına gıda kadar elzem ulaşım hizmeti veren İstanbul’un emektar en eski hatlarından biridir.

PENDİK-KADIKÖY HATTI ÇÖZÜM BEKLİYOR
PENDİK-KADIKÖY HATTI ÇÖZÜM BEKLİYOR İbrahim Dinç
Bu içerik 1984 kez okundu.

Dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan güzide şehrimiz İstanbul her geçen gün artan nüfusuyla birlikte ihtiyaçlarında da değişiklik göstermeye başlamıştır.

Bu ihtiyaçlara ulaşım ağı açısından bakarsak; bu güzide metropol şehrimiz dünyadaki değişime ve gelişime entegre olmuş; metroları, banliyo tren hatları, dünya çapında adından söz edilecek yeni havalimanları, tünelleri, köprüleri, tüp geçitleriyle birlikte yeni otobüs taksi ve minibüs hatlarını örnek gösterebiliriz.

Sürekli artan nüfusuyla  büyüyen ve gelişen bir şehirle birlikte eskiden beri var olagelen taşımacılık sistemini de yeni çağa uyumlu hale getirmek kaçınılmaz bir hal almıştır. Uzmanlarımızca hazırlanan uzun vadeli şehircilik planlarında bu konu ulaşım açısından oldukça önem arzetmektedir. İnanıyoruz ki son çeyrek asırda yapılan hizmetler bu savımızı destekler niteliktedir. Bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ilgili mercilerimizin bu hizmeti yıllardır İstanbul halkına veren esnafı mağdur etmeyecek şekilde çözüme kavuşturmasıdır.

Bu hatta yıllardır direksiyon sallayan dertli taşımacı esnafımız içini bizlere döktü…

 İlgililerimizin sesimize kulak vereceğine inancımız tamdır dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Halka hizmet, Hakk’a hizmettir şuuruyla gece gündüz demeden halkımızın ulaşımı sağlayan Pendik-Kadıköy minibüsçü esnafı olarak mağduriyetimizi her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Yakın zamanda Gebze-Halkalı banliyo hattının açılmasıyla birlikte bizim güzergâhımıza paralel giden bu hat bizim zaten düşük olan işlerimizi tamamen durma noktasına getirecektir. Bizler uzun yıllardır bu taşımacılık hizmetini gerçekleştirerek İstanbul halkına gece gündüz hizmet vermekteyiz. Yetkililerden bizim sorunumuza acilen çözüm bulmalarını bekliyoruz. 400 tane araç her gün İstanbul trafiğinde minibüs yolu diye adlandırdığımız yolda bomboş ve peş peşe trafikte seyretmektedirler. Bizim hattımızın içinde bulunduğu gerçeklik budur. Diğer taraftan baktığımızda yan(dikey) hatlarda çalışan minibüslerde ise durum bizimkinin tam tersidir” dedi.

Gece gündüz demeden huzur içerisinde halkımızın ulaşımını sağlamamızın mükafatı bu olmamalı…

Sabah ve akşam saatleri ile gün içinde çoğu kez insanlar bu minibüslere binememektedirler. Bu durumdan hem İstanbul halkı hem de bu hatlarda çalışan minibüsçüler rahatsız ve  şikayetçidir.

Minibüs taşımacılığına genel olarak tarafsız ve objektif bir gözle baktığımızda da tüm taraflar bu durumdan şikayetçi ve muzdariptirler.

Bu sıkıntılı ve dengesiz durumdan gerek minibüslere binemeyen İstanbul halkı, gerek yan hatlarda çalışan minibüsçüler ve gerekse Pendik-Kadıköy hattında çalışan 400 tane peşpeşe ve bomboş giden minibüsçü esnafı huzursuz olmalarına rağmen ümitle çözüm beklemektedirler.   

Pendik-Kadıköy hattındaki aşırı şekilde fazla olan araçlardan büyük bir kısmını alarak yan hatlara dağıtımı yapıldığında bu sorun rahatça çözülebilmektedir.

Bunun en basit örneği Avrupa yakasında metrobüs kurulduktan sonra atıl duruma düşen minibüslerin Anadolu yakasındaki yan hatlara dağıtılması gibi ya da Üsküdar-Çekmeköy metrosunun açılmasıyla birlikte Üsküdar-Ümraniye minibüslerinin Ümraniye bölgesindeki yan hatlara dağıtılmasını bu duruma örnek verebiliriz.

İBB’nin istediği zaman bu işlemleri yapabildiğini ve mağduriyeti ortadan kaldırabildiğini görebiliyoruz. Bu durumda bizlerin ümidini kamçılamakta ve bizim hattımızdaki dörtyüz esnafın da bir an önce sıkıntılarını gidereceği günü heyecanla beklemekteyiz.

Sözün özü yetkililerimizden isteğimiz şudur: Uzun yıllardır gece gündüz demeden vatandaşa hizmet veren Pendik-Kadıköy hattımızın sorunlarına da daha önce yaptıkları gibi bir an önce aynı çözümü bulmalarıdır. Yan hatlardaki araç sahipleri ihtiyaca yetişemiyoruz, Pendik-Kadıköy hattındaki aşırı fazla sayıda olan araçlardan araç verin diye resmen yalvarmalarına rağmen belediye yetkilileri ve UKOME neden bu işlemi gerçekleştirmemekte ve insanları mağdur etmektedir? Doğrusu merak ediyoruz.

Lütfen sesimize kulak veriniz…

Hep birlikte, huzur içerisinde ve gönül rahatlığıyla vazifemizi yapmak bizimde hakkımız. 

Haber: Sabri ERDEM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Genç     2019-01-31 Bu haberi yapan arkadaşı yürekten tebrik ediyorum. Yazılanların tamamı sonuna kadar doğrudur.Ayakta uyumayın arkadaşlar.Kimse bize oturduğumuz yerden hakkımızı vermez.Herkes bir araya gelip bu sıkıntımızın çözümü için sesini yükseltsin.İstanbulun en eski hattıyız ve şuan durağımız ayağa düştü.Günlük gelecek beş on lira fazla parayı hesap etmeyi bırakında bu işin geleceğine odaklanın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU