DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK ZORUNLU GÖÇÜ MÜBADELE

Mübadelenin 96.yılında Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği (TUZLADER) 27.01.2019 Pazar günü saat 13.00’de Savaşlarda ve Göç yollarında kaybettikleri ATALARI için bu yıl 10. kez 10 Mübadil Dernek ve federasyonla birlikte denize çiçek bırakacak.

DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK ZORUNLU GÖÇÜ MÜBADELE
DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK ZORUNLU GÖÇÜ MÜBADELE İbrahim Dinç
Bu içerik 1023 kez okundu.

        Mübadelenin 96.yılında Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği (TUZLADER) 27.01.2019 Pazar günü saat 13.00’de Savaşlarda ve Göç yollarında kaybettikleri ATALARI için bu yıl 10. kez 10 Mübadil Dernek ve federasyonla birlikte denize çiçek bırakacak. 30 Ocak 1923 tarihinde Lozan’da ek protokolle T.B.M.M Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında Türkiye’de yerleşik Rum Ortodokslarla, Yunanistan’da yerleşik Türk Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele sözleşmesi imzalandı.

        Bu anlaşma gereği bir milyon Ortodoks Rum Türkiye’den Yunanistan’a; beş yüz elli bin Müslüman Türk, Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderildi.

        Yunanistan’dan kalkan Mübadil gemilerinin uğrak yeri ve Mübadillerin ilk ayak bastıkları yer olan Tuzla Tahaffuzhanesi (Karantina) Mübadillerin hafızalarında derin izler bırakmıştır.

        Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği o,larak 2002 yılında Atalarımızın doğduğu toprakları ziyaretimizle başlayan çalışmalar Karantinanın Müze olması, Tuzla’da Mübadil ve yerli ailelerin eşyalarından oluşan Mübadele Evi kurulması, Tuzla’ya akademik çalışmalarla kazandırılan kitaplar, gazete, Mübadil Fotoğraf Sergileri, mübadillerin yaşadığı tarihi sokaklarda geleneksel etkinlikler, Atalarının doğduğu topraklara geziler. İki ülke arasında derneklerle dostluk kurup konserler verip, halk oyunları gibi karşılıklı etkinliklerle iki ülke arasında dostluk köprüleri kuruyoruz.

        Bunun yanında Mübadelenin Lozan’da imzalandığı tarih olan 30 Ocak tarihinde her yıl TUZLADER korosunun Mübadele türküleri ile konser, folklor ve dans gösterilerinin yanı sıra Savaşlarda ve Göç Yollarında kaybettiklerimizi anısına çekilen acıların bir daha yaşanmaması için denize çiçek bırakıyoruz.

        Her yıl etkinliklere katılarak destek veren derneklerimizle bu yıl daha geniş kapsamlı bir program gerçekleştireceğimizden mübadil olan veya mübadeleye duyarlı olup ilgi duyan tüm YAZILI ve GÖRSEL BASINIMIZI’da aramızda görmekten bahtiyar olacağız.

Saygılarımızla,

Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı

Nursen TEMİZEL

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU