ÜSKÜDAR ÜLKÜ OCAKLARI “100.YILINDA MEDİNE MÜDAFAASI VE FAHRETTİN PAŞA” KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

Üsküdar Ülkü Ocakları, Tarihçi-Yazar Ozan Bodur'un konuşmacı olarak katıldığı "100. Yılında Medine Müdafası ve Fahrettin Paşa" konulu konferansı düzenledi.

ÜSKÜDAR ÜLKÜ OCAKLARI “100.YILINDA MEDİNE MÜDAFAASI VE FAHRETTİN PAŞA” KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ
ÜSKÜDAR ÜLKÜ OCAKLARI “100.YILINDA MEDİNE MÜDAFAASI VE FAHRETTİN PAŞA” KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ İbrahim Dinç
Bu içerik 457 kez okundu.

Altunizâde Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen konferansı salonu dolduran ülkü ocaklı gençler ve vatandaşlar pür dikkat dinlediler.

Konferansa Milliyetçi-Ülkücü Hareket’in önde gelen simaları, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programa İstiklal Marşı, saygı duruşu ve okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlandı. Ardından Ülkü Ocakları Üsküdar İlçe Başkanı Ufuk Turna konunun anlam ve önemini belirten kısa bir açılış konuşması yaptı.

Üsküdar İlçe Ocak Başkanı Ufuk Turna;” Geçmişi bilmeden bugünü kavramak mümkün değildir” dedi.

Başkan Turna; günümüz Ortadoğu’sunda olup bitenlerin kaynağını anlamak için yüz yıl öncesinde yaşananlara bakmak gerekmektedir. Bugünkü çatışma ortamının temelleri o günlerde atılmıştır. Bölgede meydana gelen gelişmeler ülkemizi de yakından ilgilendirmektedir. Fahreddin Paşa, 1.Dünya Savaşı’nda İngilizlerle işbirliği yapan Şerif Hüseyin İsyanı’na karşı İslam’ın mukaddes beldesi Medine’yi ve Hz.Peygamber’in mübarek kabrini büyük fedakarlıklarla Arap-İngiliz ortak güçlerine karşı savunmuş ve teslim etmemiştir. Türk-İslam Alemi nazarında Türk Milleti’nin Peygamber aşkı ve vatan saydığı mukaddes yerleri savunmadaki kararlılığı ve titizliği göstermesi bakımından 1.Dünya Savaşı içinde müstesna bir yere sahiptir. Medine’de ay yıldızlı hilalin indirilişinin 100. yılında, Hazreti Peygamber’in gölgesinde ki son Türk Birliği’nin Yiğit Komutanı, Peygamber aşığı, Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’yı ve cesur Mehmetçiklerini rahmetle anıyor ve aziz hatıralarını saygıyla yâd ediyorum diyerek sözlerine son verdi. 

Ardından  konuşmacı olarak katılan Tarihçi-Yazar Ozan Bodur ise Fahrettin Paşa ile ilgili onlarca konferans gerçekleştirdiğini, ilk defa bu kadar yoğun bir katılımcı karşısında olduğunu belirterek Ülkü Ocakları Üsküdar İlçe Başkanı Ufuk Turna ve Yönetimine teşekkür etti.

Programın sonunda İlçe Ocak Başkanı Ufuk Turna aktardıkları tarihi bilgilerden dolayı konuşmacı Tarihçi-Yazar Ozan Bodur'a teşekkür ederek plaket takdim ettiler.

Anadolu Yakası Haber 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
TUZLA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ'NDEN AFET BİLİNCİ KURSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU
FATİH BİLGİ EVLERİNDE YILSONU COŞKUSU