DOĞA HARİKASI ŞİRİN BİR BELDE… KIBRISCIK

Kıbrıscık İlçesi'nin tarihi çok eskilere dayan¬maktadır. Yapılan inceleme ve araştırmalardan Bolu İli ve Anadolu tarihi ile eşdeğer olduğu anlaşılmaktadır.

DOĞA HARİKASI ŞİRİN BİR BELDE… KIBRISCIK
DOĞA HARİKASI ŞİRİN BİR BELDE… KIBRISCIK İbrahim Dinç
Bu içerik 894 kez okundu.

Sarp dağların arasında, taş kayalarla Bolu’dan ayrılan, ağaçtan yoksun, 2000 küsür nüfusa sahip asıl adı "Kıbrısçık" değil "Kıbrıscık" olan Bolu'nun küçük ilçesinin adı. Nasıl halen ilçe olarak kaldığı ise 84329 bilinmeyeni olan bir denklemdir. Anadolu'nun birçok yerinde olduğu üzre nüfusu hızla yaşlanmakta olan ve bir zamanlar devletin petrol aramak için geldiği, bulamayınca çekip gittiği ve bir daha da uğramadığı yerdir ayni zamanda. Köroğlu dağlarının asıl sahibidir. Gidilip görülesi çeşmeden akan soğuk suyundan içilesi yemyeşil yaylaları vardır. Yolları en taşlı ve dolambaçlı olanından.
Tarlaların taş dolu olması nedeniyle büyük çapta tarım yapamayan o yüzden küçük ve büyük baş hayvancılık ile varlığını sürdürmeye çalışan insanlar bulunur. Karagöl adında senede bir kez adına şenlikler düzenlenilen ufakça bir göle sahiptir. 

OSMANLI DEVLETİ DÖNEMİNDE KIBRISCIK

Anadolu Selçuklu Sultanlığı sırasında doğudan göç edip gelen Oğuz boylarının Bizans sınırına yerleştirilmeleriyle bu bölge Türklerin yeni yurt­ları olmuştur. Yuva, Yağma, Dodurga, Kızık gibi Oğuz boylarının isimlerini taşıyan köylerin olması buranın Oğuzlarla Türkleştiğini göstermektedir. Bolu'nun alınması ile (1324) yörenin Osmanlı yönetimine geçtiği sanılıyor. Bu dönemde ilçeye yoğun bir Türkmen yerleşiminin olduğu da bir gerçektir. İlçe, 14. yüzyılın başlarında Bolu'nun Osmanlı Devleti'ne katılmasından sonra yönetim­de geçirdiği evrelerin aynısını geçirmiştir.

KURTULUŞ SAVAŞINDA İSTANBUL

Milli Mücadele yıllarında T.B.M.M. Hükümeti­ne karşı 13 Nisan - 31 Mayıs 1920 tarihleri ara­sında gerçekleşen Düzce ve Bolu ayaklanmaların­da, isyanları bastırmak için görevlendirilen Arif Bey kumandasındaki Kuvay-i Milliye birlikleri, Beypazarı çevresinde, Güneybatıdan gelen isyan­cıları yenilgiye uğratmıştır. Kıbrıscık çevresine gelen Arif Bey komutasındaki birlikler buradan güç alarak kuzeye doğru yürümüş ve buralarda bulunan isyancıları temizleyerek Ilıca (Karacasu) tarafindan Bolu'ya girmişlerdir. 

CUMHURİYET DÖNEMİNDE KIBRISCIK

Kıbrıscık 1923'de Cumhuriyet'in ilanı ile bir­likte Bolu'ya bağlı bir bucak durumundadır. Bu yıllarda ki nüfusunun 1312 hanede, 3716'si kadın, 3421'i erkek olmak üzere toplam 7137 olduğu bilinmektedir. Halk geçimini Cumhuriyetten önce olduğu gibi hayvancılıkla sağlamaya devam etmiştir.1921-1925 Salnamesinde Bolu Merkez Kazasının Kıbrıscık Nahiyesi olarak bilinmekte ve nahiye merkezi Karadoğan olarak kayıtlara rastlanmaktadır.  1930 yılına kadar ulaşım hayvanlarla patika yollardan sağlanmıştır. Bu tarihten sonra yol yapım çalışmalarına başlanmıştır. İlçe 1946 yılına kadar Bolu'ya bağlı bir bucak durumunda iken, Seben'in ilçe olması ile buraya bağlanmıştır. 1 Nisan 1958’de, 733  Sayılı Yasayla Bolu’ya bağlı bir ilçe olmuştur. Cumhuriyetten günümüze, ilçe yapısında pek çok değişiklikler gö­rülmektedir.

Hazırlayan: İbrahim DİNÇ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI