MANAV TÜRKLERİ ‘’MARMARA MANAV TÜRKLERİ FEDERASYONU’’ ADI ALTINDA BİRLEŞTİ…

Manav Türkleri Dernekleri; ‘’Aydınlı Derneği başkanı Ergin Şirin, Tepeören Derneği Başkanı Rıdvan Nal, Yayalar Derneği Başkanı Mehmet Ayna ve Şeyhli Dernek Başkanı Yalçın Ceylan yönetim kurullarıyla istişare ederek bir araya gelme kararı aldılar ve Marmara Manav Türkleri Federasyonu’nu kurdular. Tuzla, Aydınlı’daki dernek binasının açılışına CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

MANAV TÜRKLERİ ‘’MARMARA MANAV TÜRKLERİ FEDERASYONU’’ ADI ALTINDA BİRLEŞTİ…
MANAV TÜRKLERİ ‘’MARMARA MANAV TÜRKLERİ FEDERASYONU’’ ADI ALTINDA BİRLEŞTİ… İbrahim Dinç
Bu içerik 751 kez okundu.

Açılış konuşmasını Federasyon Başkanı Ergin Şirin yaptı.

Marmara Manav Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Ergin Şirin Manav Türkleri Marmara Federasyonu’nun açılışında; Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Belediye Başkan vekilim, Sayın Siyasi Parti İlçe Başkanlarım,  her daim yanımızda olan değerli üyelerimiz ve yıllardır iç içe yaşadığımız çok değerli komşularımız, kıymetli misafirler. Sözlerime başlarken hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bugün burada köyümüzün ilk mektebi olarak 1885 yılında Osmanlıca eğitime başlayan ve büyük üstad kıymetli şairimiz Necip Fazıl Kısakürek’in bir süre eğitim gördüğü Taş Mektep binamızda sizleri ağırlamaktan şahsım ve federasyonumuz adına mutluluk duyuyoruz. Çürümeye yüz tutmuş kültürel mirasımız olan bu yapıyı çok değerli Tuzla Belediye Başkanımız Sayın Dr. Şadi Yazıcı Beyefendi’den bize tahsis etmesini rica ettiğimizde hiç tereddütsüz bize tek cümleyle söylediği şuydu: ‘’Tabi ki burası size yakışır oldu dedi ve hemen restorasyonunu başlattı. Bu tarihi binamızın ve federasyonumuzun açılışını yapmak bizlere nasip oldu. Bu vesileyle başkanımıza şahsım ve Aydınlı halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca restorasyon sürecini takip eden belediye meclis üyemiz Sayın İlker Gökdemir’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Çok bahtiyarım, böyle güzel bir günde siz değerli halkımızla ve çok değerli misafirlerimizle tarihi geçmişimizi mütevazi bir yapıda adımıza yaraşır bir açılışla taçlandırmamız derneklerimizin bir çatı altında birleşerek Manav Türkleri Federasyonu’nun temelini atması gelecek nesillerimizce milad olacak ve saygıyla anılacaktır.

Aydınlı Derneği olarak çıktığımız bu yolda çok şükür ‘Tepeören, Kurtköy, Şeyhli ve Yayalar’ dernekleriyle bir çatı altında toplanıp başkanlarımın da üstün gayret ve çabalarıyla Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu’nu kurmuş bulunuyoruz. 

Başkan Ergin Şirin; açılışa katılan misafirlerine öncelikle federasyonumuzun adını aldığı Manav Türk’ü kime denir? Kısaca açıklamak istiyorum diyerek konuşmasına devam etti.

Manav Türkü yerli halk, yerleşik Türk, Türkmen anlamındadır. Öztürk ve Öztürk topluluğudur. Bizler de Tuzla ve Pendik Manav Türkleri olarak çıktığımız bu yolda ülkemizin hayrına, milletimizin faydasına ve Allah’ın rızasına uygun işler yapmak amacı ile bu federasyonu kurmuş bulunuyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Sayın Başkanımızın da hizmetlerinde ve insanlara yaklaşımında partili partisiz hiç ayrım yapmadığı gibi bizler de onu örnek alarak Türkiye’nin neresinden gelmiş olursa olsun burada beraber yaşadığımız bütün kardeşlerimizi çok seviyor ve kucaklıyoruz.

Federasyonumuzu kurmamızın en önemli gayesi birlik ve beraberlik içinde kültürümüzü yaşatmak, birbirimize destek olmak ve bu kültürel mirasımızı bundan sonraki nesillere aktarmaktır. Bu sebeple gençlerimizin güzel ahlaklı yetişmelerine destek vermek, örf ve adetlerimizi unutturmamak ve benimsetmek en önemli gayemiz olacaktır.

Federasyonumuzun kurucu ve ilk başkanı olarak beni bu göreve layık gören derneklerimizi ve onların değerli başkanlarını tanıtarak sizlerin huzurlarında bir kez daha onlara teşekkür etmek istiyorum.

Kurtköy Dernek Başkanı Tuncay Güler ve yönetimine, Tepeören Dernek Başkanı Rıdvan Nal ve yönetimine, Şeyhli Dernek Başkanı Yalçın Ceylan ve yönetimine Yayalar Dernek Başkanı Mehmet Ayna ve yönetimine ve beni hiç yalnız bırakmayan sonsuz güveni ve desteği olan Aydınlı Derneğimin yönetimine ve tüm üyelerime sonsuz teşekkürler ediyorum.

Başkan Ergin Şirin, Federasyonumuzun hepimize hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle Allah utandırmasın dileğiyle, bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’ diyerek konuşmasını  tamamladı. 

Başkan Ergin Şirin’in açılış konuşmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz,  Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal ve Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk birer konuşma yaparak başarılar dilediler.

Konuşmaların ardından açılış kurdelası kesildi. Dernek binası davetlilere tanıtıldı ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Bölgemizin sesi Anadolu Yakası Haber gazetesi adına tarihimizin bir halkası olan Manav Türkleri topluluğuna, Federasyon çatısı altında bir araya gelen tüm dernek başkanlarımıza ve değerli üyelerine örnek teşkil eden bu güzel birlik ve beraberlik anlayışlarından dolayı kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Manav Türkleri’nin seceresi hakkında Manav Türkleri Aydınlı Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Genç şu tarihi bilgileri verdi:

Türkiye’nin tarihi 11. yy. Oğuz ve Türkmen denilen Türklerin en kalabalık bir kolunun 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu’nun kapısını açarak kendine vatan yapmasıyla başlar. Türklerin tarihine baktığımızda Türkiye’de yaşayan Türklerin atalarının Büyük Selçuklu Devletini kuran Oğuz Türkleri olduğunun görürüz. Yüzyılın sonlarına doğru ise yazılı kaynaklarda Oğuz adı zamanla değişerek Türkmen adını almıştır. Türkmen yani İmanlı Türk, Türklerin Türkü veya Öztürk anlamına gelir.

11. yy. da Anadolu’ya gelen Türk boylarının konargöçer olduklarını Türkmen adının Anadolu’da konargöçerlilikle eş anlamlı olduğunu, daha sonra konargöçerliliği bırakarak yerleşik hayata geçtiklerini ve Anadolu’yu yurt edindiklerini biliyoruz.

Bir müddet sonra Türkmenlerin konargöçer halde hayatlarını sürdürenlerine bu özelliklerinden dolayı Yörük, göçebelikten vazgeçmiş; tarım, hayvancılık, küçük ticaret ve el sanatlarıyla uğraşan, yerleşik hayata geçenlerine de Manav denilmiştir. Yani halk arasındaki tabiriyle Türk gezerse Yörük, oturursa Manav denilmiştir. Yani Manav demek özbeöz Türk demektir.

Marmara ve Batı Anadolu Manavların en yoğun olduğu bölgelerdir.

Sözlü kaynaklardan halk arasındaki tanımlamalarla Manavların kişiliklerine ait bazı tespitler şunlardır:

Manavın sözü senettir. Manavlar temiz kalpli, saf insanlardır. Başkalarının haklarına saygılıdır. Devlete, nizama son derece bağlı ve itaatkardır. Manav uysaldır. Sessiz sakin insanlardır ama Manavın damarı kabardı mı yanına gitme, ayranlığı değişilmeye görsün.

Tekrar tarih sahnesine bakacak olursak sadece Büyük Selçuklu Devleti’nin değil Osmanlı Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda da Manavları yani Türk’ün özünü milletin yapı taşlarını görürüz.

Haber: İbrahim DİNÇ

Anadolu Yakası Haber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİK
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI
15-19 MAYIS GENÇLİK HAFTASI ÜMRANİYE’DEN COŞKUYLA KUTLANDI